Селиште (Барешани)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Macedonian archaeology stub icon.svg
Macedonian archaeology stub icon.svg
Археолошко наоѓалиште
Селиште
Селиште is located in Археолошки локалитет во Македонија
Селиште
Селиште
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 40°57′59″N 21°21′0″E / 40.96639°СГШ 21.35000°ИГД / 40.96639; 21.35000Координати: 40°57′59″N 21°21′0″E / 40.96639°СГШ 21.35000°ИГД / 40.96639; 21.35000
Основни податоци
Име Селиште
Место Барешани
Општина Битола
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период хеленистичко време
римско време
среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Селиште — археолошки локалитет во битолското село Барешани. Локалитетот претставува населба и некропола од хеленистичко и римско време и од средниот век. Се наоѓа на 1 km западно од селото, на падините на планината Баба, каде се среќаваат остатоци од населба (фрагменти од керамички садови и градежен материјал), а по површината има и камени плочи од гробни конструкции. Видливи се темели од средновековна црква која, според кажувањето на жителите, била посветена на „Св. Варвара“. Најдени се и бронзени монети.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069