Шума (Цапари)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Macedonian archaeology stub icon.svg
Macedonian archaeology stub icon.svg
Археолошко наоѓалиште
Шума
Шума is located in Археолошки локалитет во Македонија
Шума
Шума
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°3′21″N 21°10′41″E / 41.05583°СГШ 21.17806°ИГД / 41.05583; 21.17806Координати: 41°3′21″N 21°10′41″E / 41.05583°СГШ 21.17806°ИГД / 41.05583; 21.17806
Основни податоци
Име Шума
Место Цапари
Општина Битола
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период доцноантичко време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Шума — археолошки локалитет во битолското село Цапари. Локалитетот претставува некропола од доцноантичко време. Се наоѓа на 1 км источно од селото, каде селаните при обработувањето на лозовите насади откриле големи тегули, веројатно од гробни конструкции.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069
  2. Јован Ф. Трифуновски, (1998) Битољско - Прилепска котлина, Антропогеогрофско проучавање. Београд, САНУ ISBN 8670252678