Север II (Долно Оризари)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Север II
археолошко наоѓалиште
Север II is located in Македонија
Север II
Местоположба на Север II во Македонија
Местоположба 41°3′1″N 21°22′45″E / 41.05028° N; 21.37917° E / 41.05028; 21.37917Координати: 41°3′1″N 21°22′45″E / 41.05028° N; 21.37917° E / 41.05028; 21.37917
Основни податоци
Место Долно Оризари
Општина Битола
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период неолитско време
бакарно време
Портал „Археологија“

Север IIархеолошко наоѓалиште во битолското село Долно Оризари.

Претставува населба од неолитско и бакарно време. Овој локалитет се наоѓа веднаш до „Тумба Север 1“, односно на 100m источно од неа. Неговиот облик не може јасно да се констатира како на соседниот локалитет, па од тие причини било невозможно да се измери површината што ја зафаќа. Со оглед на тоа што имаат мошне сличен материјал, овие две тумби можеби му припаѓаат на еден локалитет, иако се мошне јасно географски издвоени. Нивните форми се оцртуваат и на сателитските карти, така што очигледно станува збор за две различни тумби. Мошне е веројатно едната од нив да се формирала од заедница која ја напуштила или се издвоила од првата тумба, или пак тие да функционирале како една населба со два центри.[1].

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]