Север II (Долно Оризари)

Координати: 41°3′1″N 21°22′45″E / 41.05028° СГШ; 21.37917° ИГД / 41.05028; 21.37917
Од Википедија — слободната енциклопедија
Север II


Местоположба 41°3′1″N 21°22′45″E / 41.05028° СГШ; 21.37917° ИГД / 41.05028; 21.37917
Основни податоци
Место Долно Оризари
Општина Битола
Тип

 населба


Период неолитско време
бакарно време
Портал „Археологија“

Север IIархеолошко наоѓалиште во битолското село Долно Оризари.

Претставува населба од неолитско и бакарно време. Ова наоѓалиште се наоѓа веднаш до „Тумба Север 1“, односно на 100 м источно од неа. Неговиот облик не може јасно да се утврди како на соседното наоѓалиште, па од тие причини било невозможно да се измери површината што ја зафаќа. Со оглед на тоа што имаат мошне сличен материјал, овие две тумби можеби му припаѓаат на едно наоѓалиште, иако се мошне јасно географски издвоени. Нивните облиц се оцртуваат и на сателитските карти, така што очигледно станува збор за две различни тумби. Мошне е веројатно едната од нив да се формирала од заедница која ја напуштила или се издвоила од првата тумба, или пак тие да функционирале како една населба со два центри.[1].

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]