Мирои Орници

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Macedonian archaeology stub icon.svg
Macedonian archaeology stub icon.svg
Археолошко наоѓалиште
Мирои Орници
Мирои Орници is located in Археолошки локалитет во Македонија
Мирои Орници
Мирои Орници
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 40°58′59″N 21°21′0″E / 40.98306°СГШ 21.35000°ИГД / 40.98306; 21.35000Координати: 40°58′59″N 21°21′0″E / 40.98306°СГШ 21.35000°ИГД / 40.98306; 21.35000
Основни податоци
Име Мирои Орници
Место Крстоар
Општина Битола
Тип

Археомак 2.0 графички знак (базилика).svg базилика

Период старохристијанско време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Мирои Орници — археолошки локалитет во битолското село Крстоар. Локалитетот претставува базилика од старохристијанско време . Се наоѓа на околу 300 m северозападно од Крстоарскиот манастир, каде војската при копање на ровови во 1954 година открила објект со мозаичен под. Објектот бил ѕидан од камен и варов малтер. Денес по површината на просторот има фрагменти од покривни ќерамиди, тули и друг градежен материјал, а зачуван е и еден довратник од мермер. Според исказите на жителите, одовде потекнува камената пластика (делови од мермерен саркофаг, мермерен столб и др.) што се наоѓа кај манастирот.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069