Долни Висои (Ново Змирново)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Долни Висои
археолошко наоѓалиште
Долни Висои is located in Археолошки локалитет во Македонија
Долни Висои
Долни Висои
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°7′17″N 21°18′50″E / 41.12139° СГШ; 21.31389° ИГД / 41.12139; 21.31389Координати: 41°7′17″N 21°18′50″E / 41.12139° СГШ; 21.31389° ИГД / 41.12139; 21.31389
Основни податоци
Име Долни Висои
Место Ново Змирново
Општина Битола
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период неолитско време
енеолитско време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Долни Висои — археолошки локалитет во битолското село Ново Змирново. Локалитетот претставува населба од неолитско и енеолитско време. Се наоѓа во истоимениот потес на селскиот атар, каде при копањето на каналот за наводнување од хидросистемот Стрежево населбата делумно била оштетена. Со заштитните археолошки ископувања, изведени од страна на Заводот и музеј од Битола, била констатирани два хоризонта на живеење и биле откриени многубројни археолошки наоди: керамички садови, култни предмети и орудија од коска, камен и кремен. Наодите се чуваат во Заводот и музеј во Битола.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069