Црквиште (Габалавци)

Координати: 41°8′3″N 21°14′27″E / 41.13417° СГШ; 21.24083° ИГД / 41.13417; 21.24083
Од Википедија — слободната енциклопедија
Црквиште

Карта

Местоположба 41°8′3″N 21°14′27″E / 41.13417° СГШ; 21.24083° ИГД / 41.13417; 21.24083
Основни податоци
Место Габалавци
Општина Битола
Тип

 неопределено


Период непознат период
Портал „Археологија“

Црквиштеархеолошко наоѓалиште во битолското село Габалавци. Ноаѓалиштето поради неистраженоста е од непознат тип и период. Се наоѓа покрај селото, каде денес има ниви. На тоа место селаните ископале мермерен столб долг 2 метри. Селските преданија велат дека тука се наоѓала црква.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јован Ф. Трифуновски, (1998) Битољско - Прилепска котлина, Антропогеогрофско проучавање. Београд, САНУ ISBN 8670252678