Маркова Стапалка (Орехово)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Macedonian archaeology stub icon.svg
Macedonian archaeology stub icon.svg
Археолошко наоѓалиште
Маркова Стапалка
Маркова Стапалка is located in Археолошки локалитет во Македонија
Маркова Стапалка
Маркова Стапалка
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 40°58′59″N 21°19′0″E / 40.98306°СГШ 21.31667°ИГД / 40.98306; 21.31667Координати: 40°58′59″N 21°19′0″E / 40.98306°СГШ 21.31667°ИГД / 40.98306; 21.31667
Основни податоци
Име Маркова Стапалка
Место Орехово
Општина Битола
Тип

Археомак 2.0 графички знак (неопределено).svg неопределено

Период непознат период
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Маркова Стапалка — археолошки локалитет во битолското село Орехово. Локалитетот поради неистраженоста е од непознат тип и период. Се наоѓа над селото, во непосредна близина на локалотетот Марково Кале.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јован Ф. Трифуновски, (1998) Битољско - Прилепска котлина, Антропогеогрофско проучавање. Београд, САНУ ISBN 8670252678
  2. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069