Во Селото (Лопатица)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Macedonian archaeology stub icon.svg
Macedonian archaeology stub icon.svg
Археолошко наоѓалиште
Во Селото
Во Селото is located in Археолошки локалитет во Македонија
Во Селото
Во Селото
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°9′33″N 21°15′14″E / 41.15917°СГШ 21.25389°ИГД / 41.15917; 21.25389Координати: 41°9′33″N 21°15′14″E / 41.15917°СГШ 21.25389°ИГД / 41.15917; 21.25389
Основни податоци
Име Во Селото
Место Лопатица
Општина Битола
Тип

Археомак 2.0 графички знак (осамен наод).svg осамен наод

Период римско време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Во Селото — археолошки локалитет во битолското село Лопатица. Локалитетот претставува осамен наод од римско време. Се наоѓа на околу 100 m јужно од црквата „Рождество на Пресвета Богородица“, каде во 1957 година биле откриени мермерни блокови кои сега се наоѓаат во дворот на локална ќителка, и тоа дел од столб, база и стела. Еден мермерен столб е сместен во дворот на црквата. Според исказите на жителите, овде бил откриен дел од објект со сводеста конструкција, граден од четвртести тули поврзани со варов малтер.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069