Тумба (Оптичари)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Macedonian archaeology stub icon.svg
Macedonian archaeology stub icon.svg
Археолошко наоѓалиште
Тумба
Тумба is located in Археолошки локалитет во Македонија
Тумба
Тумба
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 40°59′10″N 21°25′15″E / 40.98611°СГШ 21.42083°ИГД / 40.98611; 21.42083Координати: 40°59′10″N 21°25′15″E / 40.98611°СГШ 21.42083°ИГД / 40.98611; 21.42083
Основни податоци
Име Тумба
Место Оптичари
Општина Битола
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период неолитско време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Тумба — археолошки локалитет во битолското село Оптичари. Локалитетот претставува населба од неолитско време. Се наоѓа на околу 2 km источно од селото и 7 km источно од патот Битола-Лерин, како и на околу 1,5 km западно од коритото на Црна Река. Во основата има пречник од 240 x 240 m и зачувана височина од 4,5 m. Во 1988 година е вршено сондажно ископување при што е утврдена повеќеслојна населба од времето на раниот и средниот неолит, односно од велушко-породинската културна група. Откриен е голем број подвижни предмети, и тоа: фрагменти од керамички садови, култни предмети и орудија од камен, кремен и коска. Наодите се чуваат во Заводот и музеј во Битола.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069
  2. 2,0 2,1 Јован Ф. Трифуновски, (1998) Битољско - Прилепска котлина, Антропогеогрофско проучавање. Београд, САНУ ISBN 8670252678