Станбен објект на ул. „Рузвелтова“ бр. 7 (Битола)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Куќа на ул. „Рузвелтова“ бр. 7
Поглед на куќата
Општи податоци
Виддвокатна куќа со подрум
ГрадБитола, Општина Битола
ЗемјаМакедонија

Куќа на ул. „Рузвелотва“ бр. 7 — архитектонско обележје во градот Битола, заведена како културно наследство на Македонија во Списокот на заштитени добра на Министерството за култура под реден број 135 во Битола.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Национален регистар на објекти кои се заштитено културно наследство“. Министерство за култура. 2012. Архивирано од изворникот 2021-08-09. Посетено на 5 мај 2022.