Куќа на ул. „Солунска“ бр. 268 (Битола)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Куќа на ул. „Солунска“ бр. 268
Куќа на ул.„Солунска“бр.268.JPG
Поглед на куќата
Општи податоци
Типдвокатна куќа
ГрадБитола, Општина Битола
ЗемјаМакедонија

Куќа на ул. „Солунска“ бр. 268 — архитектонско обележје во градот Битола, заведена како културно наследство на Македонија во Списокот на заштитени добра на Министерството за култура под реден број 116 во Битола.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Национален регистар на објекти кои се заштитено културно наследство“. Министерство за култура. 2012. Архивирано од изворникот на 9 август 2021. Посетено на 13 мај 2022.