Магнолија (Битола)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Магнолија
Bilding Magnolia - panoramio.jpg
Поглед на фасадата на Магнолија
Карта
Општи податоци
Статусспоменик на културата
Типприватна куќа
ГрадБитола
Земја Македонија
ЗавршенаXIX век
Технички податоци
Катови2

„Магнолија“ — архитектонско обележје на Битола. Објектот е прогласен за значајно културно наследство на Македонија.[1]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Се наоѓа на плоштадот Магнолија, со адреса на главната улица Широк Сокак бр.37.

Историја[уреди | уреди извор]

Градбата била изградена во втората половина на 19 век како сопственост на битолскиот рентиер Икономов. Тој објектот му го дал под закуп на Австрискиот конзулат во градот. Од 1912 година, кога Битола влегла во составот на Србија, објектот почнал да се користи како станбен објект. Во 80-тите станува трговски објект и ресторан под името „Магнолија“, заради магнолијата која се наоѓала пред влезот.[1]

Архитектура[уреди | уреди извор]

Архитектонскиот концепт на објектот е монументален и потсетува на средоземната архитектура. Јужната фасада има изразена пропорционалност, постигната со симетрично распоредени прозорски отвори, врамени со мермерни рамки и заоблени отвори на чардаците.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 Миновски, Никола, НУ Завод и музеј - Битола. „Австриски конзулат – Конзулска Битола“. Bitola.info. Посетено на 19 февруари 2022.