Исак џамија (Битола)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Исхак Челеби џамија
Основни податоци
МестоБитола, Македонија
Координати41°00′04″N 21°12′00″E / 41.001055° СГШ; 21.200005° ИГД / 41.001055; 21.200005
Припадностислам
Архитектонски опис
Архитектонски типџамија
Завршен1506
Особености
Куполи1
Минариња1

Исхак Челеби Ибн Иса џамија е изградена во 1506 година и таа е една од најстарите зачувани џамии во Битола. Наспроти Саат Кулата, и Големиот Безистен, оваа џамија чиј минарет е висок околу 50 метри, едноставно доминира во просторот.

Оваа џамија била само дел од големиот вакаф на ктиторот кој освен оваа џамија изградил и медреса, мектеб, 103 дуќани, лозја, 20 воденици и многу други објекти.

Исак џамија со околината во јануари 1917
Исак џамија на разгледница од Битола, 1930