Прејди на содржината

Бичинска џамија

Координати: 41°30′47.5″N 20°58′11.3″E / 41.513194° СГШ; 20.969806° ИГД / 41.513194; 20.969806
Од Википедија — слободната енциклопедија
Бичинска џамија
Основни податоци
МестоКичево, Македонија
Координати41°30′47.5″N 20°58′11.3″E / 41.513194° СГШ; 20.969806° ИГД / 41.513194; 20.969806
Припадностсунитски ислам
Архитектонски опис
Архитектонски типџамија
Архитектонски стилраноосманлиски
Завршен1420
Особености
Минариња1

Бичинска џамија — стара османлиска џамија во градот Кичево. Му припаѓа на Кичевското муфтиство на ИВЗ.[1]

Џамијата е подигната во 1420 година и претставува најстарата сигурно датирана исламска градба во градот. Се наоѓа во приградската населба (а поранешно село) Бичинци, источно од ридот Китино Кале.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Џума (Султан Бајазид) џамија – Црква Света Петка во Кичево“. Кичево. 28 септември 2012. Посетено на 14 јули 2017.