Хаџи-касамова џамија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Хаџи-касамова џамија
Основни податоци
МестоСкопје, Македонија
Припадностислам
Архитектонски опис
Архитектонски типџамија
Архитектонски стилотоманска
Завршен1490

Хаџи-касамовата џамија претставува историски исламски објект во Скопје, кој се наоѓал во границите на Старата скопска чаршија. Градена е во XV век, поточно од 1489 до 1490 година. Познато е дека била срушена по 1944 година.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]