Чарши џамија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Чарши џамија
Prilepstreet.png
Основни податоци
МестоПрилеп
Припадностислам
Архитектонски опис
Архитектонски типџамија
Завршен1475
Особености
Минариња1
Чарши џамијата, денес

Чарши џамијаџамија во Старата чаршија во Прилеп, веднаш до саат-кулата. Изградена е во 1475 г. од Хаџи Хусеин. Оваа џамија е уникатно архитектонско дело, бидејќи таа е најстарата европска џамија која има два балкони на своето минаре. Во протестите во 2001 г. по масакрот кај Карпалак џамијата била запалена и денес се наоѓа во руинирана состојба.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Галерија[уреди | уреди извор]