Чарши џамија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Чарши џамија
Основни податоци
МестоПрилеп
Припадностислам
Архитектонски опис
Архитектонски типџамија
Завршен1475
Особености
Минариња1
Чарши џамијата, денес

Чарши џамијаџамија во Старата чаршија во Прилеп, веднаш до саат-кулата. Изградена е во 1475 г. од Хаџи Хусеин. Оваа џамија е уникатно архитектонско дело, бидејќи таа е најстарата европска џамија која има два балкони на своето минаре. Во протестите во 2001 г. по масакрот кај Карпалак џамијата била запалена и денес се наоѓа во руинирана состојба.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Галерија[уреди | уреди извор]