Бала Маало џамија

Координати: 41°30′47.5″N 20°58′11.3″E / 41.513194° СГШ; 20.969806° ИГД / 41.513194; 20.969806
Од Википедија — слободната енциклопедија
Бала Маало џамија
Основни податоци
МестоКичево, Македонија
Координати41°30′47.5″N 20°58′11.3″E / 41.513194° СГШ; 20.969806° ИГД / 41.513194; 20.969806
Припадностсунитски ислам
Архитектонски опис
Архитектонски типџамија
Архитектонски стилраноосманлиски
Особености
Куполи1
Минариња1

Бала Маало џамија — стара османлиска џамија во градот Кичево. Му припаѓа на Кичевското муфтиство на ИВЗ.

Џамијата се наоѓа во населбата Бала Маало, северно од ридот Китино Кале. Изградена е во раниот османлиски период. Можно е да се работи за Мехмед-хан џамијата спомената во османлиски сефтер од 1564 година.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Кичевското дервишко Чули Баба Теќе“. Кичево. 20 ноември 2012. Посетено на 17 јули 2017.