Бурмали џамија (Скопје)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Бурмали Џамија
Бурмали Џамија2.jpg
Поглед на Бурмали Џамија
Основни податоци
МестоСкопје, Македонија
Припадностислам
Архитектонски опис
Архитектонски типџамија
Архитектонски стилотоманска
Особености
Куполи1
Минариња1

Бурмали Џамија (турски: Burmalı Cami) — некогашна џамија во Скопје, подигната врз темелите на некогашна црква од Мехмедбег Карли-заде во 1495 година на десната страна на реката Вардар, до Камениот мост[1].

Името Бурмали го добила по минарето, кое однадвор било изгравирано со шари во вид на спирала. Покриена со три коритести свода, а тремот бил пресводен со пет кубиња кои се потпирале на шест мермерни столба[2]. Срушена е во 1925 година, а на нејзино место бил изграден Офицерскиот дом.

Во последно време со актуализирањето на проектот Скопје 2014, некои невладини организации и Исламската верска заедница во Македонија го покренаа прашањето за возобновување на џамијата[3].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Лидија Кумбараџи-Богоевиќ, Османлиски споменици во Скопје, Скопје, 1998
  2. Податоци за Бурмали џамија во Скопје, со посебен осврт на натписната плоча, столбовите, капителите и базисите, Музеј на Македонија, Археолошки, Етнолошки и Историски, Зборник нова серија, бр. 2, Скопје, 1996
  3. Јовановска, Мери (12 февруари 2010 14:21). „ИВЗ бара Бурмали Џамија да биде дел од „Скопје 2014". А1. Посетено на 2010-05-13. Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)