Џамија Ќосе Кади

Од Википедија — слободната енциклопедија
Џамија Ќосе Кади
Џамија Ќосе Кади
Основни податоци
МестоСкопје, Македонија
Припадностислам
Архитектонски опис
Архитектонски типџамија
Архитектонски стилОсманлиска архитектура
Завршен18. век
Особености
Минариња1

Џамијата Ќосе Кади е џамија во Скопје, сместена во непосредна близина на Безистенот во Старата скопска чаршија. Градбата се одликува со својата автентичност, при што молитвениот простор од џамијата се наоѓа на кат, под којшто минува улица со дуќани.

Историја[уреди | уреди извор]

За времето на изградбата на џамијата не постојат точни податоци, но се претпоставува дека била изградена во текот на 18. век. Ова се поткрепува со тоа што слични објекти во Отоманското Царство биле градени кон крајот на 18. и во текот на 19. век. Џамијата претрпела огромни штети со земјотресот во 1963 г., иако и претходно била запуштена и служела како магацин. Нејзиното обновување започнало во 1992 година, врз основа на нацрт изработен од страна на Архитектонскиот факултет во Скопје, а проектот бил финансиран од страна на Исламската Верска Заедница во Македонија. Џамијата повторно била отворена во 1996 година.[1]

Архитектура[уреди | уреди извор]

Архитектурата на џамијата е необична, па така градбата се состои од приземје и кат. На приземјето, односно под џамијата минува улица со дуќани, додека молитвениот простор се наоѓа на катот.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Ќосе Кади џамија[мртва врска], Проект „Стара скопска чаршија“.