Скршена џамија (Прилеп)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Скршена џамија
Скршената џамија
Основни податоци
МестоПрилеп
Припадностислам
Архитектонски опис
Архитектонски типЏамија
Завршенпочеток на XV век

Скршена џамија — запуштена џамија во Прилеп е една од најстарите џамии во Македонија, изградена во почетокот на XV век. Се наоѓа во руинирана состојба.

Поврзано[уреди | уреди извор]