Ѓурџи беј џамија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ѓурџи беј џамија
Поглед на џамијата
Основни податоци
МестоОхрид, Македонија
Координати41°30′47.5″N 20°58′11.3″E / 41.513194° СГШ; 20.969806° ИГД / 41.513194; 20.969806Координати: 41°30′47.5″N 20°58′11.3″E / 41.513194° СГШ; 20.969806° ИГД / 41.513194; 20.969806
Припадностсунитски ислам
Архитектонски опис
Архитектонски типџамија
Архитектонски стилосманлиски
ЗавршенXVII век
Особености
Минариња1

Ѓурџи беј џамија (турски: Gürcü Bey Camii) или Ѓол џамија (Göl Camii) — стара османлиска џамија во градот Охрид.[1] Му припаѓа на Охридското муфтиство на ИВЗ.

Џамијата е османлиска и датира од првата половина на XVII век.[2] Се наоѓа во маалото Воска, на раскрсницата на улиците „Васил Стефоски“ и „Бистрица“. На мало растојание од неа е брегот на Охридското Езеро, од каде доаѓа нејзиното друго име „Ѓол џамија“, што значи Езрска џамија.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија (PDF). Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. стр. 81. ISBN 978-608-65143-2-7. Архивирано од изворникот (PDF) на 2014-01-24. Посетено на 2022-03-25.
  2. Yılmaz, Edip, Erdal Elmas (2018). „OHRİ'DEKİ (MAKEDONYA) OSMANLI DÖNEMİ CAMİLERİ“. Anasay (4): 64. ISSN 2001 2587- 2001. Занемарен непознатиот параметар |month= (help)