Куќа на ул. „Стерјо Георгиев“ бр. 40 (Битола)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Куќа на ул. „Стерјо Георгиев“ бр. 40
Куќа на ул. Стерјо Ѓорѓиев бр. 40, Битола.jpg
Поглед на куќата
Општи податоци
Типдвокатна куќа
ГрадБитола, Општина Битола
ЗемјаМакедонија

Куќа на ул. „Стерјо Георгиев“ бр. 40 — архитектонско обележје во градот Битола, заведена како културно наследство на Македонија во Списокот на заштитени добра на Министерството за култура под реден број 113 во Битола.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Национален регистар на објекти кои се заштитено културно наследство“. Министерство за култура. 2012. Архивирано од изворникот 2021-08-09. Посетено на 14 мај 2022.