Црква „Св. Архангел Михаил“ - Средно Егри

Од Википедија — слободната енциклопедија
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Архангел Михаил
македонска православна црква
Епархија Преспанско-пелагониска
Архијерејско намесништво Битолско
Парохија Краварско-бачка
Местоположба

Карта

Координати 40°57′30.9″N 21°27′43.5″E / 40.958583° СГШ; 21.462083° ИГД / 40.958583; 21.462083Координати: 40°57′30.9″N 21°27′43.5″E / 40.958583° СГШ; 21.462083° ИГД / 40.958583; 21.462083
Место Средно Егри
Општина Битола
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Архангел Михаил
Завршено 1830
Архитектонски опис
Стил преродбенички

Св. Архангел Михаилцрква во битолското село Средно Егри, претставник на Македонската преродба. Му припаѓа на Битолското архијерејско намесништво во Преспанско-пелагониската епархија на МПЦ - ОА.

Црквата е гробишен храм изграден во 1830 г.[1] Оттогаш е обновуван; сегашната фасада е од тули. Денешната камбанаријата е изградена во 1997 г. со средства од селаните и нивни сонародници од Мелбурн, Австралија.[1]

За време на Првата светска војна во дворот на црквата бугарската војска ги погребала нејзините поручници Христо Хинов и Лаљу Лазаров, загинати на 30 октомври и 6 ноември 1916 година во с. Кременица (Кенали).[2]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Средно Егри“. Мој Роден Крај. Посетено на 30 декември 2021.
  2. ДВИА, ф. 39, оп. 1, а.е. 192, л. 70