Куќа на бул. „Први мај“ бр. 53 (Битола)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Куќа на ул. „Први мај“ бр. 53
Kuka na bul Prvi maj br53,Bitola(1).jpg
Поглед на куќата
Општи податоци
Типдвокатна куќа со подрум и поткровје
ГрадБитола, Општина Битола
ЗемјаМакедонија

Куќа на ул. „Први мај“ бр. 53 — архитектонско обележје во градот Битола, заведена како културно наследство на Македонија во Списокот на заштитени добра на Министерството за култура под реден број 117 во Битола.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Национален регистар на објекти кои се заштитено културно наследство“. Министерство за култура. 2012. Архивирано од изворникот 2021-08-09. Посетено на 5 мај 2022.