Зграда на СОУ „Јосип Броз-Тито“ - Битола

Од Википедија — слободната енциклопедија
Зграда на СОУ „Јосип Броз Тито“
Gimnazija Josip Broz Tito Bitola (2).jpg
Битолската горна гимназија
Карта
Општи податоци
Статусспоменик на културата
Типприватна куќа
ГрадБитола
Земја Македонија
Завршена1882 година
Технички податоци
Катови3
Поглед на зградата од дворот

Зграда на СОУ „Јосип Броз Тито“ - училишна зграда во Битола, во кое работи гимназијата Јосип Броз-Тито. Објектот е прогласен за културно наследство на Македонија.[1]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Зградата се наоѓа на булеварот 1 Мај бр. 51.

Историја[уреди | уреди извор]

Изградена е во 1882 година како приватна куќа од големиот земјопоседник Сали-паша. Во 1892 година, Сали-паша ѝ ја продал куќата за 600 златни турски лири на турската општина во градот и во неа била сместена битолската турска машка гимназија, во која предавале учители од Солун.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Мала прошетка низ прочуената битолска гимназија…“. Бабам Битола. Посетено на 19 ноември 2017.