Прејди на содржината

Куќа на ул. „Широк сокак“ бр. 82 (Битола)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Куќа на ул. „Широк сокак“ бр. 82
Поглед на куќата
Општи податоци
Виддвокатна куќа
ГрадБитола, Општина Битола
ЗемјаМакедонија

Куќа на ул. „Широк сокак“ бр. 82 — архитектонско обележје во градот Битола, заведена како културно наследство на Македонија во Списокот на заштитени добра на Министерството за култура под реден број 119 во Битола.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Национален регистар на објекти кои се заштитено културно наследство“. Министерство за култура. 2012. Архивирано од изворникот 2021-08-09. Посетено на 02 април 2022. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)