Јени амам (Битола)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Јени амам
Грешка во Lua во Модул:Location_map, ред 522: Unable to find the specified location map definition: "Module:Location map/data/Македонија Битола" does not exist
Општи податоци
Видамам
Стилосманлиска архитектура
ГрадБитола, Општина Битола
ЗемјаМакедонија
Координати41°1′54″N 21°20′5″E / 41.03167° СГШ; 21.33472° ИГД / 41.03167; 21.33472
Почната17 век
Урната20 век

Јени амам — турска бања која се наоѓа на десната страна на реката Драгор во Битола. За бањата како и за другите објекти од профаната исламска архитектура, изградени со доаѓањето на Турците,[1] не постојат податоци од историски извори или какви било други пишани документи, или натписи на самиот објект.

Изградба[уреди | уреди извор]

Се претпоставува дека Јени амам бил изграден во 17 век или во почетокот на XVIII век, тогаш кога Битола била во економски расцут. Како последица на Австриско-турските војни од крајот на 17 век, кога економската моќ на Битола и на другите градови започнала да се намалува, најверојатно кон крајот на XVIII век дошло до напуштање на некои објекти од јавната управа. Не е исклучено дека таква судбина го снашла и Јени амам.

Денес дел од зградата е наполно урнат, како и внатрешните уреди за загревање.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Споменици на културата на Македонија, Мисла, Скопје, 1980

Надворешни врски[уреди | уреди извор]