Јени амам (Битола)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Јени амам
Јени амам (Битола) is located in Битола
Јени амам (Битола)
Местоположба во рамките на Битола
Општи податоци
Типамам
Стилосманлиска архитектура
ГрадБитола, Општина Битола
ЗемјаМакедонија
Координати41°1′54″N 21°20′5″E / 41.03167° СГШ; 21.33472° ИГД / 41.03167; 21.33472
Почната17 век
Урната20 век

Јени амам — турска бања која се наоѓа на десната страна на реката Драгор во Битола. За бањата како и за другите објекти од профаната исламска архитектура, изградени со доаѓањето на Турците,[1] не постојат податоци од историски извори или какви било други пишани документи, или натписи на самиот објект.

Изградба[уреди | уреди извор]

Се претпоставува дека Јени амам бил изграден во 17 век или во почетокот на XVIII век, тогаш кога Битола била во економски расцут. Како последица на Австриско-турските војни од крајот на 17 век, кога економската моќ на Битола и на другите градови започнала да се намалува, најверојатно кон крајот на XVIII век дошло до напуштање на некои објекти од јавната управа. Не е исклучено дека таква судбина го снашла и Јени амам.

Денес дел од зградата е наполно урнат, како и внатрешните уреди за загревање.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Споменици на културата на Македонија, Мисла, Скопје, 1980

Надворешни врски[уреди | уреди извор]