Станбен објект на ул. „Широк сокак“ бр. 90 (Битола)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Куќа на ул. „Широк сокак“ бр. 90
Станбен објект на ул. Широк сокак бр.90, Битола.jpg
Поглед на објектот
Општи податоци
Типдва ката
ГрадБитола, Општина Битола
ЗемјаМакедонија

Куќа на ул. „Широк сокак“ бр. 90 — архитектонско обележје во градот Битола, заведена како културно наследство на Македонија во Списокот на заштитени добра на Министерството за култура под реден број 130 во Битола.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Национален регистар на објекти кои се заштитено културно наследство“. Министерство за култура. 2012. Архивирано од изворникот 2021-08-09. Посетено на 02 април 2022. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)