Куќа на ул. „Кирил и Методиј“ бр. 14 (Битола)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Куќа на ул. „Кирил и Методиј“ бр. 14
Поглед на куќата
Општи податоци
Виддвокатна куќа
Адресаул. „Кирил и Методиј“ бр. 14
ГрадБитола, Општина Битола
ЗемјаМакедонија
Координати41°01′43″ N; 21°20′00″ E / 41.0286411° СГШ; 21.3334178° ИГД / 41.0286411; 21.3334178
Завршена1930-ти
Проектирање и изградба
АрхитектВангел Самарџиќ
Главен изведувачГранит

Куќа на ул. „Кирил и Методиј“ бр. 14 — архитектонско обележје во градот Битола, заведена како културно наследство на Македонија во Списокот на заштитени добра на Министерството за култура под реден број 80 во Битола.[1]

Историја[уреди | уреди извор]

Куќата била изградена во 1930-тите години како семејна куќа на адвокатот Атанасие Сотировиќ, плановите биле дело на архитектот Вангел Самарџиќ, а изведбата на неговото претпријатие „Гранит“. [2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Национален регистар на објекти кои се заштитено културно наследство“. Министерство за култура. 2012. Архивирано од изворникот 2021-08-09. Посетено на 4 мај 2022.
  2. Стерјовски, Александар (2020). Градби. Конзулат на Република Македонија во Република Македонија. стр. 273. Укажано повеќе од еден |pages= и |page= (help); |access-date= бара |url= (help)