Раменска Грмада

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Раменска Грмада
археолошко наоѓалиште
Раменска Грмада is located in Археолошки локалитет во Македонија
Раменска Грмада
Раменска Грмада
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°5′23″N 21°11′8″E / 41.08972° СГШ; 21.18556° ИГД / 41.08972; 21.18556Координати: 41°5′23″N 21°11′8″E / 41.08972° СГШ; 21.18556° ИГД / 41.08972; 21.18556
Основни податоци
Име Раменска Грмада
Место Рамна
Општина Битола
Тип

Археомак 2.0 графички знак (депо на монети).svg депо на монети

Период среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Раменска Грмада — археолошки локалитет во битолското село Рамна. Локалитетот претставува депо на монети од средниот век од византиоско време. Со рилањето на земјата за овоштарник на стопанството „Овоштар“ од селото Кажани во 1967 година било откриено богато депо на чанковидни монети, кое брои 9.190 примероци, во кое се застапени следните владетели: Мануил I Комнин, Андроник I Комнин, Исак II Ангел и Алексиј III Ангел. Локалитетот се наоѓа во централниот дел од северната половина на Цапарско Поле. На површината на нивите се гледаат остатоци од помала населба. Монетите се чуваат во Заводот и музеј во Битола.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069