Св. Троица (Битола)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Св. Троица
археолошко наоѓалиште
Св. Троица is located in Археолошки локалитет во Македонија
Св. Троица
Св. Троица
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°00′24.4″N 21°20′29.9″E / 41.006778° СГШ; 21.341639° ИГД / 41.006778; 21.341639Координати: 41°00′24.4″N 21°20′29.9″E / 41.006778° СГШ; 21.341639° ИГД / 41.006778; 21.341639
Основни податоци
Име Св. Троица
Место Битола
Општина Битола
Тип

Археомак 2.0 графички знак (базилика).svg базилика

Период старохристијанско време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Св. Троица — археолошки локалитет во Битола. Локалитетот претставува базилика од старохристијанско време. Се наоѓа на околу 500 m југозападно од централното градско подрачје, на блага падина во атарот на Хераклеја Линкестис, каде во 1970 година е изградена црквата Св. Троица, и тоа врз темели на старохристијанска базилика. Во дворното место на црквата има неколку примероци од мермерна декоративна пластика: мено со база, фрагмент од парапетна плоча, капител и др. Веројатно одовде потекнува вотивната плоча посветена на Асклепиј. Постои можност тука да било лоцирано светилиште посветено на Асклепиј, зашто во непосредната близина се наоѓа извор кој денес се смета за лековит. Наодите се сместени во лапидариумот на Хераклеја.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069