Старо Жабени

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Старо Жабени
археолошко наоѓалиште
Старо Жабени is located in Археолошки локалитет во Македонија
Старо Жабени
Старо Жабени
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 40°57′59″N 21°22′0″E / 40.96639° СГШ; 21.36667° ИГД / 40.96639; 21.36667Координати: 40°57′59″N 21°22′0″E / 40.96639° СГШ; 21.36667° ИГД / 40.96639; 21.36667
Основни податоци
Име Старо Жабени
Место Жабени
Општина Битола
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период неолитско време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Старо Жабени познато и како Селиште или Гробиште — археолошки локалитет во битолското село Жабени. Локалитетот претставува населба од средниот век. Се наоѓа на околу 800 m североисточно од селото, каде сè уште има остатоци од голема македонска населба со околу 300 домаќинства која опстојувала до средината на 19 век. Населбата се наоѓала на самиот пат кој водел од Битола до Солун, но за време на грчкото востание селото било испустено од нападите на качачките банди кои јуришале кон Тесалија. Во населбата видливи се остатоци од црквата „Св. Архангел Михаил“ и возобновената црква „Св. Атанасиј“. Интересно е за оваа населба тоа што жителите на соседното село Породин негуваат легенда дека тука е роден Крале Марко, кој подоцна се преселил во Прилеп.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јован Ф. Трифуновски, Битољско - Прилепска котлина, Антропогеогрофско проучавоње, Београд 1998
  2. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069