Црна Земја (Кравари)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Macedonian archaeology stub icon.svg
Macedonian archaeology stub icon.svg
Археолошко наоѓалиште
Црна Земја
Црна Земја is located in Археолошки локалитет во Македонија
Црна Земја
Црна Земја
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 40°58′59″N 21°22′0″E / 40.98306°СГШ 21.36667°ИГД / 40.98306; 21.36667Координати: 40°58′59″N 21°22′0″E / 40.98306°СГШ 21.36667°ИГД / 40.98306; 21.36667
Основни податоци
Име Црна Земја
Место Кравари
Општина Битола
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период доцноантичко време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Црна Земја — археолошки локалитет во битолското село Кравари. Локалитетот претставува населба од доцноантичко време . Се наоѓа на околу 200 m источно од црквата (покрај пругата), каде по површината на нивите се среќаваат фрагменти од керамички садови, тегули и покривни ќерамиди.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069