Школо (Породин)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Macedonian archaeology stub icon.svg
Macedonian archaeology stub icon.svg
Археолошко наоѓалиште
Школо
Школо is located in Археолошки локалитет во Македонија
Школо
Школо
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 40°55′59″N 21°22′0″E / 40.93306°СГШ 21.36667°ИГД / 40.93306; 21.36667Координати: 40°55′59″N 21°22′0″E / 40.93306°СГШ 21.36667°ИГД / 40.93306; 21.36667
Основни податоци
Име Школо
Место Породин
Општина Битола
Тип

Археомак 2.0 графички знак (неопределено).svg неопределено

Период непознат период
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Школо — археолошки локалитет во битолското село Породин. Локалитетот поради неистраженоста е од непознат тип и период. Се наоѓа во центарот на селото каде уште во Турско време, новојдодените албанци иградиле „Турска школа“ на црковни темели.[1] Денес на тоа место се наоѓа локалното училиште. Локалитетот не е истражуван.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 Јован Ф. Трифуновски, (1998) Битољско - Прилепска котлина, Антропогеогрофско проучавање. Београд, САНУ ISBN 8670252678
  2. 2,0 2,1 Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069