Во Селото (Бистрица)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Macedonian archaeology stub icon.svg
Macedonian archaeology stub icon.svg
Археолошко наоѓалиште
Во Селото
Во Селото се наоѓа во местоположба во рамките на Македонија
Во Селото
Во Селото
(местоположба во рамките на Македонија)
Местоположба 40°58′44″ СГШ 21°21′54″ ИГД / 
Основни податоци
Име Во Селото
Место Бистрица
Општина Битола
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период римско време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Во Селото — археолошки локалитет во битолското село Бистрица. Локалитетот претставува населба од римско време. Се наоѓа во непосредната близина на селото, во нива на локален жител, каде се наоѓаат фрагменти од керамички садови, питоси и покривни ќерамиди кои со орањето биле исфрлени на површината. Исто така има и грамади од кршен камен.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069