Црквиште (Трн)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Macedonian archaeology stub icon.svg
Macedonian archaeology stub icon.svg
Археолошко наоѓалиште
Црквиште
Црквиште се наоѓа во местоположба во рамките на Македонија
Црквиште
Црквиште
(местоположба во рамките на Македонија)
Местоположба 41°04′23″ СГШ 21°24′43″ ИГД / 
Основни податоци
Име Црквиште
Место Трн
Општина Битола
Тип

Археомак 2.0 графички знак (неопределено).svg неопределено

Период непознат период
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Црквиште — археолошки локалитет во битолското село Трн. Локалитетот поради неистражеоста е од непознат тип и период. Се наоѓа на 1 км северно од селото на една мала височинка каде се познаваат темели од објекти. Според исказите на мештаните тука се наоѓал манастир кој за време на турското ропство бил разрушен. Антропологот Јован Трифуноски сметал дека тоа била некоја населба од дамнешни времиња.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јован Ф. Трифуновски, (1998) Битољско - Прилепска котлина, Антропогеогрофско проучавање. Београд, САНУ ISBN 8670252678
  2. 2,0 2,1 2,2 Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069