Змеиште (Раштани)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Змеиште
археолошко наоѓалиште
Змеиште is located in Археолошки локалитет во Македонија
Змеиште
Змеиште
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°03′11″N 21°19′27″E / 41.05306° СГШ; 21.32417° ИГД / 41.05306; 21.32417Координати: 41°03′11″N 21°19′27″E / 41.05306° СГШ; 21.32417° ИГД / 41.05306; 21.32417
Основни податоци
Име Змеиште
Место Раштани
Општина Битола
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период железно време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Змеиште — археолошки локалитет во битолското село Раштани. Локалитетот претставува населба од железно време. Се наоѓа на 800 mсеверно од селото, каде на доминантниот рид со зарамнет врв се гледаат остатоци од трасата на некогашниот бедем на населбата. На површината се среќаваат многубројни фрагменти од керамички садови.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069