Кале (Цапари)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кале

Карта

Местоположба 41°3′21″N 21°10′41″E / 41.05583° СГШ; 21.17806° ИГД / 41.05583; 21.17806Координати: 41°3′21″N 21°10′41″E / 41.05583° СГШ; 21.17806° ИГД / 41.05583; 21.17806
Основни податоци
Место Цапари
Општина Битола
Тип

 населба


Период доцноантичко време
среден век
Портал „Археологија“

Калеархеолошко наоѓалиште во битолското село Цапари. Претставува населба од доцноантичко време и среден век. Се наоѓа на 2,5 км јужно од селото, на висок рид со надморска височина од 1.615 м, каде на зарамнетиот врв обраснат со шума се гледаат контури од бедем.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069
  2. Јован Ф. Трифуновски, (1998) Битољско - Прилепска котлина, Антропогеогрофско проучавање. Београд, САНУ ISBN 8670252678