Злокуќани (Битолско)

Од Википедија — слободната енциклопедија
За други значења видете Злокуќани (појаснување)
Злокуќани
Злокуќани is located in Македонија
Злокуќани
Местоположба на Злокуќани во Македонија
Злокуќани на интерактивна карта

Координати 40°58′0″N 21°19′0″E / 40.96667° СГШ; 21.31667° ИГД / 40.96667; 21.31667Координати: 40°58′0″N 21°19′0″E / 40.96667° СГШ; 21.31667° ИГД / 40.96667; 21.31667
Општина Битола
Население 0 жит.
(поп. 2002)
Шифра на КО 02053
Надм. вис. 1081 м
Злокуќани на општинската карта
Злокуќани во Општина Битола.svg

Атарот на Злокуќани во рамките на општината
Commons-logo.svg Злокуќани на Ризницата


Злокуќани — раселено село во Општина Битола, во околината на градот Битола. Сместено во пазувите на Баба Планина, со највисокиот врв Пелистер.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓа под пазувите на Баба планина, југозападно од Битола.

Историја[уреди | уреди извор]

Во XIX век селото било дел од Битолската каза на Отоманското Царство.

Демографија[уреди | уреди извор]

Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија, Етнографија и статистика“) од 1900 година, во Злокуќани живееле 500 жители, сите Албанци.[1]

Според Димитар Гаџанов во 1916 година во селото имало 394 жители, кои тој ги запишува како Турци.[2]

Селото броело 23 жители во 1961 година, додека во 1994 година има само 20-тина жители.

Според пописот од 2002 година, во селото Злокуќани немало жители.[3]

На табелата е прикажан бројот на населението во сите пописни години:[4]

Година 1900 1916 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002
Население 500[1] 394[2] 173 156 23 65 59 38 20

Родови[уреди | уреди извор]

Злокуќани било албанско село.

Родови во селото биле: Љаме (3 куќи), Цаме (7 куќи), Кече (5 куќи), Пале (3 куќи) и Астафе (1 куќа) доселени се кон крајот на XVIII век од северна Албанија (областа Мат). Во родот Љаме се знае следното родословие: Рамадан (жив на 50 г. во 1950-тите) Шабан-Камбер-Селман-Алија-Ислам, предокот кој се доселил. Во родот Цаме се знае следното родословие: Елмаз (жив на 56 г. во 1950-тите) Фазли-Сали-Адем-Фазли-Цаме, предокот кој се доселил.[5]

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Самоуправа и политика[уреди | уреди извор]

Избирачко место[уреди | уреди извор]

Во селото постои избирачкото место бр. 157 според Државната изборна комисија, сместени во просториите на основното училиште.[6]

На претседателските избори во 2019 година, на ова избирачко место биле запишани вкупно 9 гласачи.[7]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Археолошки наоѓалишта[8]
  • Сртот — населба од железно време;

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Голем број на населението од Злокуќани се има иселено во Бистрица, како и другите околни села.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Васил Кънчов. „Македония. Етнография и статистика“. София, 1900, стр. 236.
  2. 2,0 2,1 Гаджанов, Димитър. Мюсюлманското население в новоосвободените земи, в: Научна експедиция в Македония и Поморавието, София 1993, стр. 266.
  3. „Попис на Македонија“ (PDF). Завод за статистика на Македонија. 2002. Посетено на 28 јули 2016.
  4. Население на Република Македонија според изјаснувањето за етничката припадност, по населени места, според пописите на население 1948, 1953, 1961, 1971, 1981, 1991, 1994 и 2002 година (согласно територијалната организација од 1996 година). База на податоци МАКСтат. Државен завод за статистика.
  5. Трифуноски Ф., Јован (1998). Битољско-Прилепска котлина : антропогеографска проучавања (1914-1997). Српска академија наука и уметности. ISBN 8670252678. OCLC 469501519.
  6. „Описи на ИМ“. Посетено на 3 ноември 2019.
  7. „Претседателски избори 2019“. Посетено на 3 ноември 2019.
  8. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069

Надворешни врски[уреди | уреди извор]