Бадем Балери (Битола)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Macedonian archaeology stub icon.svg
Macedonian archaeology stub icon.svg
Археолошко наоѓалиште
Бадем Балери
Бадем Балери is located in Археолошки локалитет во Македонија
Бадем Балери
Бадем Балери
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°1′51″N 21°20′24″E / 41.03083°СГШ 21.34000°ИГД / 41.03083; 21.34000Координати: 41°1′51″N 21°20′24″E / 41.03083°СГШ 21.34000°ИГД / 41.03083; 21.34000
Основни податоци
Име Бадем Балери
Место Битола
Општина Битола
Тип

Археомак 2.0 графички знак (депо на монети).svg депо на монети

Период среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Бадем Балери — археолошки локалитет во Битола. Локалитетот претставува депо на монети од средниот век. Се наоѓа во североисточниот дел на градот, еден битолчанец открил гроб и во него сатче со 60 бронзени чанковидни монети од XII век и еден прстен. Со исклучок на прстенот, наодите се чуваат во Заводот и музеј во Битола.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069