Стара Црква (Ротино)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Macedonian archaeology stub icon.svg
Macedonian archaeology stub icon.svg
Археолошко наоѓалиште
Стара Црква
Стара Црква is located in Археолошки локалитет во Македонија
Стара Црква
Стара Црква
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°3′25″N 21°12′42″E / 41.05694°СГШ 21.21167°ИГД / 41.05694; 21.21167Координати: 41°3′25″N 21°12′42″E / 41.05694°СГШ 21.21167°ИГД / 41.05694; 21.21167
Основни податоци
Име Стара Црква
Место Ротино
Општина Битола
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Стара Црква — археолошки локалитет во битолското село Ротино. Локалитетот претставува црква и некропола од среден век. Се наоѓа кај месноста Дабот, што се наоѓа на 2 km североисточно од селото и лево од стариот пат Битола-Охрид, се гледаат остатоци од црква. Во непосредната близина, во нива на локелн жител биле откриени гробови градени од камени плочи.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069