Падарница (Крклино)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Macedonian archaeology stub icon.svg
Macedonian archaeology stub icon.svg
Археолошко наоѓалиште
Падарница
Падарница is located in Археолошки локалитет во Македонија
Падарница
Падарница
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°4′26″N 21°19′44″E / 41.07389°СГШ 21.32889°ИГД / 41.07389; 21.32889Координати: 41°4′26″N 21°19′44″E / 41.07389°СГШ 21.32889°ИГД / 41.07389; 21.32889
Основни податоци
Име Падарница
Место Крклино
Општина Битола
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период римско време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Падарница — археолошки локалитет во битолското село Крклино. Локалитетот претставува некропола од римско време . Се наоѓа на околу 200 m јужно од селото, каде при обработувањето на земјата се откриени гробови со конструкција од големи тегули.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069