Голема Тумба (Трн)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Macedonian archaeology stub icon.svg
Macedonian archaeology stub icon.svg
Археолошко наоѓалиште
Голема Тумба
Голема Тумба is located in Археолошки локалитет во Македонија
Голема Тумба
Голема Тумба
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°4′23″N 21°24′43″E / 41.07306°СГШ 21.41194°ИГД / 41.07306; 21.41194Координати: 41°4′23″N 21°24′43″E / 41.07306°СГШ 21.41194°ИГД / 41.07306; 21.41194
Основни податоци
Име Голема Тумба
Место Трн
Општина Битола
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период неолитско време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Голема Тумба — археолошки локалитет во битолското село Трн. Локалитетот претставува населба од неолитско време.Се наоѓа на околу 800 м северозападно од селото, во блокот на ЗИК „Пелагонија“. Има правилна кружна основа со пречник од околу 200 м и височина до 5 м. Во 1973 година Заводот и музеј од Битола извршил заштитно археолошко ископување при што е констатирана повеќеслојна населба со богат археолошки материјал. Наодите се чуваат во Заводот и музеј во Битола.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069
  2. Јован Ф. Трифуновски, (1998) Битољско - Прилепска котлина, Антропогеогрофско проучавање. Београд, САНУ ISBN 8670252678