Губерница (Драгожани)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Губерница
археолошко наоѓалиште
Губерница is located in Археолошки локалитет во Македонија
Губерница
Губерница
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°6′38″N 21°17′34″E / 41.11056° СГШ; 21.29278° ИГД / 41.11056; 21.29278Координати: 41°6′38″N 21°17′34″E / 41.11056° СГШ; 21.29278° ИГД / 41.11056; 21.29278
Основни податоци
Име Губерница
Место Драгожани
Општина Битола
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Губерница — археолошки локалитет во битолското село Драгожани. Локалитетот претставува населба од средниот век. Се наоѓа југозападно од селото, на оддалеченост од околу 4 km. Видливи се гробови градени од камен, покриени со камени плочи, со ориентација исток-запад.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069