Полигон (Поешево)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Полигон


Местоположба 41°0′57″N 21°23′3″E / 41.01583° СГШ; 21.38417° ИГД / 41.01583; 21.38417Координати: 41°0′57″N 21°23′3″E / 41.01583° СГШ; 21.38417° ИГД / 41.01583; 21.38417
Основни податоци
Место Поешево
Општина Битола
Тип

 населба


Период неолитско време
Портал „Археологија“

Полигонархеолошко наоѓалиште во битолското село Поешево. Ноаѓалиштето претставува населба од неолитско време. На околу 800m југоисточно од селото е присутна уште една помала тумба која е делумно оштетена од каналот за наводнување, далноводите и нивите.

Оваа тумба се наоѓа на 800 м источно од „Тумба-Исток 2“. Заради густата вегетација таа може да се забележи само од патот Поешево-Битола. Врз неа е изградена барака која делумно го има оштетено наоѓалиштето, како и каналот за наводнување што ја пресекува јужната периферија на тумбата.

На површината се забележуваат фрагменти од рецентна и античка керамика, а некои наоди можат да се окарактиризираат и како средновековни.[1].

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]