Студена Чешма (Кажани)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Macedonian archaeology stub icon.svg
Macedonian archaeology stub icon.svg
Археолошко наоѓалиште
Студена Чешма
Студена Чешма is located in Археолошки локалитет во Македонија
Студена Чешма
Студена Чешма
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°3′55″N 21°8′49″E / 41.06528°СГШ 21.14694°ИГД / 41.06528; 21.14694Координати: 41°3′55″N 21°8′49″E / 41.06528°СГШ 21.14694°ИГД / 41.06528; 21.14694
Основни податоци
Име Студена Чешма
Место Кажани
Општина Битола
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период римско време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Студена Чешма или Јашарова Кула — археолошки локалитет во битолското село Кажани. Локалитетот претставува населба од римско време. Се наоѓа на околу 2 km западно од селото, на височинка карактеристична по белата земја, каде при обработувањето на нивите се откриени остатоци од населба како фрагменти од керамички садови, питоси и градежен материјал.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069