Патрица (Цапари)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Macedonian archaeology stub icon.svg
Macedonian archaeology stub icon.svg
Археолошко наоѓалиште
Патрица
Патрица is located in Археолошки локалитет во Македонија
Патрица
Патрица
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°3′21″N 21°10′41″E / 41.05583°СГШ 21.17806°ИГД / 41.05583; 21.17806Координати: 41°3′21″N 21°10′41″E / 41.05583°СГШ 21.17806°ИГД / 41.05583; 21.17806
Основни податоци
Име Патрица
Место Цапари
Општина Битола
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период римско време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Патрица или Герани — археолошки локалитет во битолското село Цапари. Локалитетот претставува некропола од римско време. Се наоѓа северозападно од селската фабрика, каде при обработувањето на земјата жителите откриле повеќе гробови градени од тегули.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069
  2. Јован Ф. Трифуновски, (1998) Битољско - Прилепска котлина, Антропогеогрофско проучавање. Београд, САНУ ISBN 8670252678