Прејди на содржината

Старо Село (Црновец)

Координати: 41°9′20″N 21°13′28″E / 41.15556° СГШ; 21.22444° ИГД / 41.15556; 21.22444
Од Википедија — слободната енциклопедија
Старо Село

Карта

Местоположба 41°9′20″N 21°13′28″E / 41.15556° СГШ; 21.22444° ИГД / 41.15556; 21.22444
Основни податоци
Место Црновец
Општина Битола
Тип

 населба


Период среден век
Портал „Археологија“

Старо Селоархеолошко наоѓалиште во битолското село Црновец. Претставува населба од среден век. Се наоѓа на околу 700 м западно од селото, во подножјето на ридот Самарница, каде при обработувањето на земјата жителите откриле темели градени од камен и кал, а по површината се среќаваат покривни ќерамиди и градежен материјал.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069
  2. 2,0 2,1 Јован Ф. Трифуновски, (1998) Битољско - Прилепска котлина, Антропогеогрофско проучавање. Београд, САНУ ISBN 8670252678