Старо Село (Жабени)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Macedonian archaeology stub icon.svg
Macedonian archaeology stub icon.svg
Археолошко наоѓалиште
Старо Село
Старо Село is located in Археолошки локалитет во Македонија
Старо Село
Старо Село
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 40°57′59″N 21°22′0″E / 40.96639°СГШ 21.36667°ИГД / 40.96639; 21.36667Координати: 40°57′59″N 21°22′0″E / 40.96639°СГШ 21.36667°ИГД / 40.96639; 21.36667
Основни податоци
Име Старо Село
Место Жабени
Општина Битола
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период неолитско време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Старо Село — археолошки локалитет во битолското село Жабени. Локалитетот претставува населба од неолитско време. Се наоѓа на околу 1 km северно од селото, веднаш покрај патот Битола-Лерин, од неговата источна страна, каде во рамнината се издига тумба со неправилна кружна основа од 200 х 220 метри. Со земјоделските работи горните слоеви се испревртени така што на површината се среќава множество фрагменти од керамички садови и куќен лепеж.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069
  2. Јован Ф. Трифуновски, Битољско - Прилепска котлина, Антропогеогрофско проучавоњо, Београд 1998