Слатина (Барешани)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Слатина
археолошко наоѓалиште
Слатина is located in Археолошки локалитет во Македонија
Слатина
Слатина
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 40°57′59″N 21°21′0″E / 40.96639° СГШ; 21.35000° ИГД / 40.96639; 21.35000Координати: 40°57′59″N 21°21′0″E / 40.96639° СГШ; 21.35000° ИГД / 40.96639; 21.35000
Основни податоци
Име Слатина
Место Барешани
Општина Битола
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период римско време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Слатина — археолошки локалитет во битолското село Барешани. Локалитетот претставува населба од римско време. Се наоѓа на околу 2,5 km источно од селото, каде според кажувањето на жителите на селото, при обработувањето на земјата биле пронајдени фрагменти од керамички садови и покривни ќерамиди. Денес на површината се среќава множество градежен материјал.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069